راهکارهای مکان یابی و مانیتورینگ

شرکت گروه داده وز جویا سالهاست که با همکاری شرکای تجاری خود وارد دنیای فناوری های مکانیابی و مانیتورینگ با استفاده از ترکیب سیستم های زمینی و ماهواره ای (GNSS) شده است و توانسته است جایگاه خود را با انجام پروژه های موفقی در این زمینه ارتقا دهد.

C :سامانه های مکانیابی و مانیتورینگ

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ارتباطات ، علی الخصوص ارتباطات ماهواره ای محصولات جدیدی تولید و روانه بازار گردیده است. از جمله این محصولات می توان به تجهیزات و سامانه های مکانیابی و مونیتورینگ کلیه متحرک ها مبتنی بر فناوری ماهواره ای اشاره نمود.

شرکت گروه داده ورز جویا با همکاری شرکای تجاری و دانشی خود توانسته است جزو برترین شرکت های تولید و عرضه کننده این محصولات باشد.

تجهیزات مکانیابی ماهواره ای این شرکت در موارد خاص از تلفیق تکنولوژی های GNSS ، GSM ،  RFID ، Bluetooth ، شتاب سنج و قطب نماهای الکترونیکی و … و بنا به نیاز مشتری طراحی و تولید می گردند. سیستم های تولیدی این شرکت برای کنترل، راهبری و نظارت بر انواع متحرک ها قابل استفاده بوده و می تواند توسط آن نظارتی دقیق و مستمر بر روی عملکرد متحرک، زمان های کارکرد و عدم کارکرد، سرعت، موقعیت و انواع پارامتر های جانبی از قبیل کنترل درب ها ، دمای موتور و کابین، روغن، میزان گاز ها و آلاینده های خروجی، کنترل سوخت و … داشت.

همچنین می توان از برخی از محصولات این شرکت در جهت ردیابی متحرک در مواردی مانند سرقت، شرایط بحرانی، ردیابی کودکان و سالخوردگان و افراد مبتلا به اختلال حواس بهره جست.

برخی از بسترهای ارتباطی محصولات این شرکت عبارتند از:

  • SMS
  • GPRS
  • Radio Modem
  • MMC/SD Cards
  • RF Module

 

برخی از قابلیت های تجهیزات تولیدی این شرکت:

امکانات ذیل در برخی از محصولات تولیدی این شرکت لحاظ گردیده و یا می تواند نسبت به نیاز مشتری طراحی و تولید گردد:

  • مونیتور، ثبت و گزارش تغییرات کلیه آلات متحرکه دستگاه همانند درب ها، سنسورهای لرزه، دور موتور، سوئیچ برق، درب ها، پالس کیلومتر شمار و سایر پارامتر ها مانند دما و رطوبت محیط و کابین، وضعیت دستگاه های جانبی، برق خودرو، عملکرد و سلامت سایر تجهیزات جانبی و …
  • ارسال فرامین کنترلی با SMS برای قفل کردن درب ها، قطع برق اصلی، قطع سیستم سوخت رسان توسط شیرهای الکتریکی، فعال نمودن سیستم قفل مرکزی، فعال نمودن ترمز ها، قفل فرمان و قطع استارت
  • شنود داخل خودرو
  • ارتباط با خودرو در قالب Voice Call ، SMS و Flash Message
  • تعریف محدوده جغرافیایی تردد و استقرار توسط تعریف Check Point و Geo Fence به وسیله مرکز کنترل و اپراتور که بصورت Over Air و یا در محل مرکز کنترل قابل اعمال روی دستگاه هاست.
  • امکان تخلیه و برنامه ریزی سخت افزار از طریق MMC و SMS و رادیو بیسیم
  • گزارش کارکرد و یا عدم کارکرد خودرو
  • کنترل تردد کشتی ها از طریق نقشه های دریایی
  • قابلیت اعلام خطر از طریق صدا، زنگ، نوشته، ویبراتور و یا پیام SOS

بطور کلی سیستم های مکانیابی و مانیتورینگ را می توان به سه گروه Online ، Offline و ترکیبی تقسیم بندی نمود. که هر یک خصوصیات خاص خود را خواهند داشت.

G :سیستم های مکانیابی و مانیتورینگ Offline :

در صورت عدم حساسیت برای ارسال رویداد ها در زمان وقوع و عدم نیاز به دسترسی و فراخوانی از مرکز بصورت آنلاین می توان از سیستم های آفلاین استفاده نمود. در سیستم های آفلاین اطلاعات جمع آوری شده در حافظه دستگاه ذخیره گردیده و طبیعتا برای دستیابی به این اطلاعات نیازمند دسترسی به متحرک برای تخلیه و بازیابی اطلاعات می باشد.

این اطلاعت بر روی حافظه های MicroSD ذخیره گردیده و صرفا توسط افراد مجاز قابل بازیابی خواهد بود زیرا که کلیه اطلاعات توسط نرم افزار روی دستگاه رمزنگاری گردیده و دستگاه تنها حافظه هایی را که توسط نرم افزار مخصوص خود فرمت شده باشد را به رسمیت شناخته و در مقابل هر نوع حافظه دیگری عکس العملی نشان نمی دهد.

همچنین با استفاده از کارت های حافظه فرمت شده می توان تنظیمات دستگاه را نیز به محض ورود کارت به درون آن به شکل دلخواه تنظیم نمود.

بطور کلی سیستم های مکانیابی و مانیتورینگ را می توان به سه گروه Online ، Offline و ترکیبی تقسیم بندی نمود. که هر یک خصوصیات خاص خود را خواهد داشت.

H : سیستم های مکانیابی و  مانیتورینگ Online

در صورت نیاز به گزارش سریع رویدادها و مشاهده آنها از مرکز کنترل، از سیستم Online میتوان بهره جست. در ضمن می توان از مرکز کنترل در هر لحضه و در هر صورت نیاز، فراخوانی دستگاه ها را انجام داد و از طریق مرکز و دستگاه مرکزی و نرم افزار مرتبط، اطلاعات را به روز کرد و تنظیمات مقتضی را روی دستگاه ها به صورت Over Air اعمال نمود. ارسال متناوب و خودکار اطلاعات به مرکز کنترل از دیگر قابلیت های سیستم های Online می باشد که می توان توسط تنظیمات لازم آنرا فعال یا غیر فعال نمود.

 

روش های ارسال اطلاعات به سرور مرکزی در سیستم های آنلاین عبارتند از:

سیستم ارسال اطلاعات توسط SMS مبتنی بر ماژول GSM :

در حالت تبادل اطلاعات توسط SMS می توان با ارسال یک پیام از مرکز به متحرک حاوی تقاضای ارسال اطلاعات، آخرین وضعیت مکانی، زمانی و سایر داده های مفید را به صورت کاملا به روز از متحرک دریافت نمود. از دیگر قابلیت های ارتباطات توسط SMS ، ایجاد و ارسال پیام های قابل ذخیره در inbox و نیز ارسال پیام Flash و ارسال پیام های متنوع برای تنظیم و کنترل از راه دور متحرک می باشد.

سیستم ارسال اطلاعات توسط GPRS مبتنی بر ماژول GSM :

می توان با تنظیم دستگاه های مجهز به ماژول GSM و فعال نمودن قابلیت GPRS ، اطلاعات را با هزینه های بسیار کم و  با بازه های زمانی بسیار کوتاه تر و به صورت اتوماتیک به سرور مرکزی ارسال نمود. ارسال از طریق GPRS را می توان با دو روش Internet و Interanet (شبکه اختصاصی و بر بستر امن APN) به خدمت گرفت که اولی اطلاعات را به آدرس سرور معینی در وب و دومی اطلاعات را به سرور اختصاص یافته در شبکه اینترانت ارسال می نماید.

سیستم ارسال و دریافت مبتنی بر بستر رادیویی:

یکی از راه های دسترسی به سیستم Online ، استفاده از سیستم های ارتباط رادیویی و بیسیم می باشد. در صورتی که سازمان مربوطه مجهز به رادیو بیسیم برای برقراری ارتباط صوتی بین مرکز و متحرکین باشد، می توان از بستر صوتی فوق و با استفاده از رادیو مودم اضافه شده در سیستم بدون ایجاد اختلال در ارتباطات صوتی، تبادل اطلاعات نمود و در صورت عدم وجود یسبیم های مذکور با استفاده از Transceiver های دیتا، تبادل اطلاعات را انجام داد.

سیستم های ارسال و دریافت مبتنی بر بستر های بین المللی:

در مواردی خاص مانند عدم دسترسی به بستر های فوق الذکر، می توان از بستر های جایگزین دیگری استفاده نمود. از جمله این بستر ها می توان به ماهواره INMARSAT و ثریا اشاره نمود. برقراری ارتباط با عدم وابستگی به محدوده جغرافیایی از مزایای این سیستم؛ و قرار گرفتن اطلاعات در وب و هزینه تجهیز و هزینه های نسبتا بالای شارژ از معایب آن محسوب می گردد.

I :سیستم های ترکیبی

بطور کلی سیستم های مکانیابی و مانیتورینگ را می توان به سه گروه Online ، Offline و ترکیبی تقسیم بندی نمود. که هر یک خصوصیات خاص خود را خواهد داشت.

سیستم های مکانیابی و مونیتورینگ  ترکیبی Online و Offline

با تلفیق دو سیستم Offline و Online می توان همزمان ارسال اطلاعات و ذخیره سازی در حافظه دستگاه را پوشش داد. در این روش این دو امکان بعنوان پشتیبان هم می توانند مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به ذخیره سازی اطلاعات دریافتی آنلاین در بانک اطلاعات سامانه و افزودن اطلاعات آفلاین به آن ، می توان ضمن مقایسه و حصول اطمینان از آن، به دقت مضاعف در مسیرهای پیموده شده توسط متحرک نائل گردید.

E :سامانه اتوماسیون اعزام ( Dispatching )

یکی از سامانه های تولیدی این شرکت سیستم اتوماسیون اعزام یا Dispatching System می باشد. یک سامانه اتوماسیون اعزام بطور عام از دو بخش مرکز کنترل (تماس) و ناوگان متحرک تشکیل شده است و نحوه عملکرد آن بدین صورت است که زمانی که یک مشتری با مرکز کنترل تماس حاصل می نماید اپراتور پس از کسب اطلاعات موقعیت مشتری و وظایف محوله را از طریق سیستم به راننده مورد نظر ارسال می نماید.

راننده موقعیت و وظیفه محوله را بر روی نمایشگر موجود در خودرو مشاهده نموده و جهت انجام وظایف به محل مورد نظر مراجعت خواهد نمود. پس از اتمام ماموریت، گزارشی مبتنی بر نوع خدمات ارائه شده و نتیجه انجام کار را در قالب یک پیام متنی به اپراتور مرکز ارسال نموده و نتایج آن در پرونده الکترونیکی مربوط به مشتری ثبت می گردد.

گزارشات ارسالی از سمت خودرو بصورت پیامهای از پیش تعریف شده و قابل تعریف در داخل دستگاه موجود بوده و کاربر فقط با انتخاب گزینه مورد نظر و زدن کلید تایید، گزارش مربوطه را به مرکز ارسال می نماید. از مزایای استفاده از این سیستم می توان به کاهش هزینه های مصرفی، استفاده بهینه از زمان، کاهش ترافیک خطوط ارتباطی و اطمینان از ارسال و دریافت اطلاعات اشاره نمود.

F :سامانه های اتوبوس رانی و تاکسی رانی:

سامانه اتوبوس رانی و تاکسیرانی شرکت گروه داده ورز جویا که از سیستم های پایه نرم افزاری و سخت افزاری این شرکت مشتق شده است، کلیه قابلیت ها و امکانات لازم جهت ارائه یک سامانه کاملا بومی را در اختیار دارد. همچنین امکاناتی از قبیل امکان تعریف خط، ایستگاه، مسیر حرکت، محدوده های مجاز تردد و تجهیزاتی مانند تاکسی متر، تابلوهای ایستگاهی و داخل خودرو، تابلوهای Strobe تاکسی و پرینتر و سایر تجهیزات لازم جهت بهره برداری از یک سامانه اتوبوسرانی و یا تاکسیرانی را مهیا می سازد.

B :مکانیابی و مانیتورینگ انسان، اشیا و حیوانات

یکی دیگر از محصولات تولیدی این شرکت مکان یاب های با ابعاد بسیار کوچک و بدون نیاز به منبع انرژی بیرونی می باشد که برای ردیابی اشیا و حیوانات مناسب خواهند بود.

درون این تجهیزات از یک باطری استفاده گردیده که می تواند توان مورد نیاز جهت عملکرد این وسیله را برای چندین ساعت تامین نماید و پس از اتمام انرژی مجددا شارژ گردد.

درون این تجهیزات نیز همانند تجهیزات خودرویی از ماژول های مختلفی از قبیل ماژول GPS ، GPRS و … استفاده گردیده است که می تواند اطلاعات را بصورت آنلاین به سرور مرکزی ارسال نماید.

English
logo-samandehi