معرفی سرورهای Blade

امروزه اطلاعات سازمان ها افزایش چشمگیری نسبت به گذشته داشته است و این مهم باعث شده سازمان ها نیاز به دستگاههای پردازشی بیشتر با قدرت بالاتری داشته باشند. در واقع سازمان ها برای برطرف نمودن کمبود خود روی به خرید سرور می آوردن و اولین اتخاب آنها در این زمینه سرورهای ساخت شرکت HP می باشد.
برای رسیدن به این هدف معمولا سازمان ها با سپری شدن زمان سرورهای جدیدتری را خریداری نموده و به سرورهای قبلی اضافه می کنند بدون آنکه موارد دیگری مانند نیروی انسانی، هزینه و … را بررسی نمایند.
امروزه در دیتاسنترهای Enterprise برای افزایش سرورها اولین گزینه Blade System می باشد. استفاده از این دستگاههای پردازشی باعث ۵۶% کاهش هزینه در قیاس با خرید سرورهای قدیمی Rack Mount خواهد شد.
این سیستم از سخت افزارهای زیر تشکیل شده است.

۱- Enclosures
۲- Interconnects
۳- Storage Blades
۴- Server Blades
۵- Power Supply
۶- Fans


استفاده از این مجموعه باعث می شود ۹۱% میزان قطعی سرورها کمتر شده و همچنین سرعت پیاده سازی و تنظیم سرورهاتا حدود ۶۶ برابر افزایش یابد. همچنین طبق گزارش های شرکت HP استفاده از این دستگاه در مدت زمان ۵ سال باعث برگشت سرمایه ۲۹۳% خواهد شد.
فضایی که تجهیزات درون آن نصب می شود Enclosure نام دارد ،این دستگاه باعث حدود ۳۶% صرفه جویی در برق و برودت مورد نیاز دیتا سنتر خواهد شد و همچنین نسبت به سرورهای سنتی DL و ML ، ۵۰% صرفه جویی در فضا را در پی خواهد داشت.

معرفی Enclosure های Blade:
منظور از Enclosure فضایی می باشد که سرورهای Blade وتمامی تجهیزات دیگر مانند Power ها و فن ها درون آن قرار داده می شود. در واقع Enclosure ها مانند یک Box هستند که درون آن یک مادربورد قرار داده شد است بنام Midplane تا ارتباط های داخلی را بین سرورها برقرار کند. این Enclosure ها در دو مدل C7000 و C3000 ساخته می شوند که اولی دارای ظرفیت بیشتر است و طراحی آن برای دیتا سنترهای بزرگ میباشد. درون این مدل تعداد ۱۶ و یا ۸ عدد سرور می تواند قرار داد و تمامی موارد مورد نیاز سرورها مانند پاور و ارتباط های شبکه از طریق Midplane می باشد.
اگر بخواهیم ۱۶ عدد DL380 خریداری کنیم نیاز به ۳۲ یونیت فضا درون رک خواهیم داشت در حالیکه چنانچه از سرورهای Blade استفاده کنیم در همین فضا می توانیم ۴۸ سرور قرار دهیم که Performance آنها مشابه DL380 خواهد بود. ضمن اینکه در مصرف برق و سیستم برودتی نیز صرفه جویی کرده ایم. برای مدیریت این Box که Enclosure نام دارد از قطعه ای بنام Onborad Administrator استفاده می شود و متعاقبا توضیح داده خواهد شد.
در واقع Enclosure ها سخت افزار اصلی یک Blade System می باشند و بدون آنها نمی توان سرور Blade داشت.
معرفی ماژول Onboard Administrator:
این ماژول برای کنترل مجموعه Enclosure در پشت این Box نصب می شود و دارای یک پورت شبکه و همچنین Insight Display می باشد که این Display در جلوی Blade قرار داده می شود. بر روی این سیستم دو عدد OA می توان قرار داد که هر دو پشت Enclosure نصب می شوند و یکی از آنها Active و دیگری بصورت Standby می باشد. چنانچه اولین ماژول OA دچار مشکل شود، دیگری بصورت خودکار Active می شود و ادامه کار را انجام خواهد داد.
برای راه اندازی اولیه دستگاه ابتدا باید به این ماژول IP تخصیص داده شود که برای اینکار از Display جلو استفاده می شود و پس از تخصیص IP می توان از طریق شبکه به این ماژول وصل شد و تمامی مجموعه را بصورت یکجا مانیتور و مدیریت نمود.
هنگام خرید Blade دقت فرمایید و حتما هر دو ماژول اصلی و Standby را خریداری نمایید . در واقع یکی از آنها Redundant دیگری خواهد بود. این ماژول حدودا ۱٫۸ کیلوگرم وزن دارد. همچنین برای اولین بار که به این ماژول وصل می شوید تمامی مراحل راه اندازی بصورت Wizard می باشد و براحتی می توان راه اندازی اولیه را انجام داد. برای راه اندازی آن حدودا نیاز به ۱۵ دقیقه زمان می باشد و اخیرا زبان ژاپنی و چینی نیز به آن اضافه شده است.
English
logo-samandehi