آشنایی و حافظت مجازی با Veritas

Veritas Netbackup قویترین و بزرگترین محصول خانواده Backup و Recovery شرکت Veritas است که با امکاناتی کم نظیر بی شک بهترین راهکار Backup و Disaster Recovery برای سازمان های بسیار بزرگ می باشد. این محصول با رائه بالاترین سطح سرعت ، مدیریت ، خودکار سازی فرآیند Backup / Recovery و پشتیبانی از سیستم های مختلف توان محافظ از چندین پتابایت اطلاعات در روز را دارا می باشد. Veritas Netbackup در سه نسخه Cloud ، Hardware Appliance ،Software ارایه می شود که گستردگی انتخاب برای سازمان ها همچنین قدرت بالا و انعطاف بی نظیر در پیاده سازی راه کار Backup را میدهد. Netbackup با معماری بسیار پیشرفته و فارق از سیستم عامل خاص فعالیت می کند ، سرور نرم افزاری آن امکان نصب بر روی Linux ، Windows, Unix و …. را دارا می باشد ، همچنین قابلیت تهیه Backup از تقریبا تمام سیستم عامل های را دارا می باشد.

مزایا

 • راه کاری واحد و یکپارچه برای تمام Backup و Disaster recovery سازمان ها
 • انعطاف پذیری یسیار بالا در طراحی و پیداه سازی راه کا با استفاده از ترکیب امکانات نرم افزاری و سخت افزاری Netbackup
 • طراحی شده برای پشتیبانی از چندین Peta byte اطلاعات و هزار ها سرور
 • قطعی سرویس حداقل با استفاده از تکنولوژی های سرعت بخشی به Recovery
 • توانایی Recovery بیش از ۳۰۰ ماشین مجازی در ۳۰۰ ثانیه
 • کم کردن بازه ی زمانی Backup ، ترافیک شبکه و ذخیره اطلاعات بیشتر با استفاده از تکنولوژی های ذخیره سازی و آرشیو انحصاری
 • سازگاری بسیار بالا در یکپارچه شدن با سیستم های ذخیره سازی (EMC ، NetApp ، HP ، Quantum….)
 • مدیریت محافظت از تمام اطلاعات شبکه با استفاده از یک کنسول مدیریتی واحد ( Windows – Linux -VM…)

امکانات:

 • امکان بازیابی سرویس و اطلاعات با هر حجمی در کمتر از ۳ دقیقه
 • محافظت از بستر مجازی و فیزیکی با انواع سیستم عامل ها با استفاده از یک راهکار
 • سرعت بسیار بالای Backup از ماشین های مجازی با استفاده از یکپارچگی بسیار بالا با Microsoft Volume Shadow Copy و VMWare v-Storage API
 • استفاده از سرویس VSS و VMware’s vStorage API برای محافظت از اطلاعات که همراه با کاهش بار CPU و Storage I/O هاست مجازی (ESXi) در زمان تهیه Backup می شود.
 • امکان Recovery سریع ، انعطاف پذیر و مطمئن که به سادگی امکان بازیابی ماشین های مجازی ، سرور ها ، نرم افزارها ، پایگاه های داده ، فایل و تنظیمات ریز درون نرم افزار ها
 • امکان تهیه Backup بدون استفاده از شبکه سازمان (از شبکه جدای Backup یا فیبر نوری)
 • دارای تکنولوژی بازیابی سیستم های فیزیکی و مجازی از حالت بدون سیستم عامل (Bare Metal)
 • امکان تبدیل ماشین های مجازی به فیزیکی (V2P) و ماشین های فیزیکی به مجازی (P2V) با سرعت و اطمینان بسیار بالا
 • تکنولوژی De-Duplication بسیار قدرتمند با امکان فعالیت در سطح Block برای سیستم های مجازی ، فیزیکی و انواع سیستم عامل ها
 • تهیه Backup اتوماتیک از ماشین های مجازی تازه ساخته شده بدون نیاز به انجام تنظیمات
 • چک خودکار هر Backup برای تایید تضمین Recovery
 • پشتیبانی از تقریبا تمام سیستم عامل های رایج Windows ، Linux ، Unix ، HP-UX و…..
 • دارای تکنولوژی انحصاری بهینه سازی انتقال اطلاعات از طریق WAN
 • دارای ماژول نظارت و گزارش گیری بسیار قوی
 • دارای تکنولوژی انحصاری افزایش سرعت Backup (تا ۱۰۰% سرعت بیشتر)

Agents

Netbackup for SAP Centralized management
Netbackup for ENterprise Vault Optimization for High-performance SAN
Third Part Integrated Application and Database Agent Advanced Virtual Machine Protection and Recovery
Netbackup Enterprise Client Netbackup Application and DAtabase Pack
Netbackup for Oracle Netbackup OpsCenter Analytics
VMWare vSphere Integration Netbackup for MySQL

Options

Netbackup Data Protection Optimization Netbackup Source (client) DeDuplication
Netbackup Accelerator Netbackup Auto Image Replication (AIR)
Netbackup Replication Director Netbackup NDMP Option
Netbackup Adavanced Disk pooling Third-party Appliance Integration (EMC DataDomain/Quantum DXi)

مجازی‌سازی سرور به‌عنوان یکی از دگرگون‌سازترین تکنولوژی‌های IT در دو دهه‌ی اخیر اثبات شده است. این تکنولوژی طریقه‌ی آماده‌سازی و نگهداری سرورها و برنامه‌های کاربردی را دچار تحول کرده و در همین حین با تسهیل یک زیرساخت IT منعطف‌تر و مقاوم‌تر، مقادیر چشمگیری از سختی های کسب‌وکار را کم کرده است. امروزه دیدن اینکه شرکت‌ها ۸۰ الی ۹۰ درصد و گاهی اوقات تا ۱۰۰ درصد بارِ‌کاری برنامه‌های کاربردی خود را بر روی زیرساخت مجازی پیاده‌سازی می‌کنند، امری رایج است. این زیرساخت‌های مجازی می‌توانند از ۱۰۰ تا ۱۰۰٫۰۰۰ ماشین‌های مجازی یا VM تشکیل شده باشند. درحالی‌که عملیات‌های IT و تیم‌های توسعه‌دهنده در نتیجه‌ی مجازی‌سازی به مزایای زیادی دست یافته‌اند، اما این موضوع در زمینه‌ی محافظت از داده‌ها و سرورهای سازمانی پیچیدگی و تردید زیادی ایجاد کرده است. علاوه ‌بر این امر، استفاده از چندین محصول جهت پشتیبان گیری منجر به چالش‌هایی نظیر عدم تعامل پذیری این ابزار‌ها با یکدیگر می‌شود، که خروجی آن به شکاف‌هایی در حفاظت و هزینه‌های اضافی سربار، برای پشتیبانی و نگه‌داری ختم شود. این راهکارها به دلیل طبیعت تعامل‌پذیرنبودن با یکدیگر، شناسایی داده‌های تکراری(Deduplication) درون سازمانی را نمی‌توانند به‌صورت کامل انجام دهند که خود منجر به افزایش فضای ذخیره سازی و هزینه بر شدن Storage گردیده و عملا بهینه سازی برای حداکثر عملکرد و مقیاس‌پذیری را غیرممکن می‌سازد. این پیچیدگی تعداد زیادی از واحد‌های فناوری اطلاعات را به بخش‌های مختلف تفکیک کرده است؛ که این تفکیک کردن نه تنها شامل خودِ ابزار محافظت از داده می‌شود، بلکه مدیران بارهای کاری را نیز شامل می‌شود. مدیران ماشین‌های مجازی، مدیران پشتیبان‌گیری و حتی عملیات‌های IT حالا باید برای هماهنگی پشتیبان‌گیری و بازیابیِ نه تنها ماشین‌های مجازی، بلکه برنامه‌های کاربردی موجود در سازمان از روش‌های طاقت‌فرسایی که معمولاً دستی هستند، استفاده کنند.نتیجه‌ی نهایی این راهکارها ایجاد هزینه‌ و خطرات اضافی به‌دلیل شکاف‌های موجود در دید و محافظت از داده‌ها، و همچنین نیاز به آموزش فردی درون تیم و میان تیم‌های فناوری اطلاعات می باشد تا از پشتیبانی مناسب اطمینان حاصل کنند. تمام این موارد منجر به کاهش اعتمادبه‌نفس در حفاظت سازمانی و دسترس‌پذیری برای عملیات‌های روزانه و همچنین موقعیت‌های احتمالی Disaster Recovery خواهند شد.

یکی از مزایای بزرگ مجازی‌سازی، توانایی ایجاد تعداد بی‌نهایتی از برنامه‌های کاربردی جدید در لحظه و بر حسب نیاز می‌باشد. همچنین تحقیقات نیز نشان داده‌اند که در محیط‌های زیرساخت مجازی، بیش از ۱۰ درصد بازیابی‌ها شکست می‌خورند چرا که هیچکس نمی‌داند باید از این ماشین‌های مجازی جدید پشتیبان گرفت. خودکارسازی شناسایی ماشین‌های مجازی جدید، تغییر و یا انتقال و محاظت از آن‌ها با پشتیبان‌گیری مبتنی بر Policy یک باید است، نه یک موضوع خوب. این امر فرآیندهای دستی را که در محافظت شکاف به‌وجود می‌آورند، از بین می‌برد و منجر به بازیابی‌های ناموفق می‌شود. خودکار سازی هوشمند جهت اطمینان حاصل نمودن از اینکه تمام ماشین‌های مجازی تحت محافظت بوده و به‌منظور بازیابی سریع دردسترس هستند، فارغ از اینکه بستر VMware باشد، یا Hyper-V و یا Hypervisorهای دیگر، امری حیاتی است.

با خودکارسازی فرآیند شناسایی ماشین‌های مجازی بر مبنای Set-and-Forget دیگر نگرانی بابت بازیابی وجود ندارد.Veritas NetBackup Intelligent Policies که بسیار نوآورانه و راحت می‌باشد، شناسایی و پشتیبان‌گیری مبتنی بر Policy از ماشین‌های مجازی جدید، تغییریافته و یا انتقال‌یافته را خودکارسازی می‌نمایند تا از این امر اطمینان حاصل نمایند که از تمام ماشین‌های مجازی به‌درستی پشتیبان‌گیری شده و هیچ ماشین مجازیی‌ از قلم نیفتاده است. همچنین NetBackup Intelligent Policies از VMware Virtual SANs یا به عبارتی vSAN از Virtual Volumes یا vVOL و TAGs برای شناسایی، محافظت و تعدیل‌بار خودکار ماشین‌های مجازی در این محیط‌ها، پشتیبانی به‌عمل می‌آورد.

خوکارسازی به‌منظور بهره‌مندی از حداکثر کارائی پشتیبان‌گیری، فرآیند دستی مملو از خطا و پیچیده‌ی تعدیل بار را برای محیط‌های بزرگ مجازی از بین می‌برد. راه اندازی Policyهای Veritas NetBackup Intelligent Load Balancing راحت می‌باشد، هنگامی‌که پشتیبان‌گیری رخ می‌دهد، این سرویس از پسِ عمل پیچیده‌ی پخش خودکار بار پشتیبان‌گیری میان سرورهای فیزیکی برآمده، از محیط‌های VMware و Hyper-V پشتیبانی کرده و به‌صورتی امن امکان انجام چندین پشتیبان‌گیری همزمان را برای دستیابی به بالاترین کارائی ممکن و نرخ موفیقت پشتیبان‌گیری و بازیابی، فراهم می‌کند.پشتیبان‌گیری هوشمند و خودکار اطمینان حاصل می‌کند که داده‌های کاربر همواره تحت حفاظت بوده و در دسترس هستند تا بازیابی‌ها ناموفق نباشند. با این‌حال، وقتی اتفاقی ناخوشایند روی دهد، باید به سرعت داده‌ها را پیدا کرده و برای کاربران دسترسی به آن داده‌ها را فراهم آورد.

سازمان‌ها امروزه نیاز دارند که داده‌های خود را به‌عنوان یک دارایی حیاتی با راهکاری مدیریت نمایند که به‌صورتی اتکاپذیر از داده‌های درست محافظت نموده، از مقاومت و دسترسی On-Demand از هرجایی اطمینان حاصل نموده، و هزینه‌ و خطرات ذخیره‌نمودن مقادیر فزاینده‌ی از داده‌هایشان را در سرتاسر جهان کاهش دهند.

هنگام استفاده از مقیاس‌پذیری و عملکرد سازمانی NetBackup Platform برای محاظت از تمام بارهای کاری مجازی، Cloud و فیزیکی، فارغ از محل استقرار آن‌ها، به حداکثر رساندن زیرساخت محافظت از داده‌ها و سرمایه‌گذاری برای رسیدن به ورای پشتیبان‌گیری، ضروری می‌گردد. با زیرساخت یکپارچه‌ی محافظت از داده‌های NetBackup، کاربران به پایه‌ای قوی برای دسترسی به داده‌ها در سرتاسر سازمان خود دست خواهند یافت، و با داشتن پلتفرم یکپارچه‌، به قابلیت‌های جدیدی برای مدیریت اطلاعات و کسب‌وکار خود خواهند رسید. این دسترسی خاص به داده‌های جهانی قابلیت‌های جدیدی می‌بخشد که ورای محافظت از داده‌ها می‌باشد؛ قابلیت‌هایی همانند مدیریت و بازیابی داده‌های کپی و آگاهی‌های سطحی قابل‌پیگیری که می‌توانند در اتخاذ تصمیمات بهتر و انجام تنظیمات هنگامی‌که هر ثانیه اهمیت فراوانی دارد، به کاربران کمک نماید.

شرکت Veritas با خانواده‌ی یکپارچه‌ی نرم‌افزار و سخت‌افزارِ NetBackup، به سازمان اجازه می‌دهد که دگرگونی دیجیتالی خود را تسریع کرده و در عین حال از سرمایه‌گذاری موجود خود استفاده برده و با استفاده از ۳۶۰ Data Management، پی‌ریزی قابل اتکایی برای آینده داشته باشد.

English
logo-samandehi